Karbonatlı Diş Macunu Tarifi ve Yan Etkileri?
20 Haziran 2024

Karbonatlı Diş Macunu Tarifi ve Yan Etkileri?

Herkesin hayali bembeyaz dişlere sahip olmaktır. Dişlerimiz beyazlasın diye birçok markanın diş macunlarını, tozlarını, gargaralarını kullanmamıza rağmen dişlerimiz beyazlamıyorsa hem doğal hem ucuz hem de kolay ulaşılabilir bir tavsiyem var. Karbonat, diş üzerindeki tortuları temizleme ve diş beyazlatmada birebir diyebilirim. Dişleriniz zaman içinde sararma yapıyorsa size karbonat ve limon karışımını tavsiye ediyorum. Dişler zaman içinde tüketilen yiyeceklerden ya da diğer sebeplerden dolayı sararabilir. Bu görsel değişim sizi rahatsız edebilir. Gülümsediğiniz zaman sarı bir diş yerine bembeyaz bir diş istiyorsanız evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemi denemelisiniz. Bembeyaz dişlere sahip olmak için karbonat ve limon suyundan faydalanabilirsiniz. Dişlerdeki sararma kemik renginizden de dolayı olabilir ya da genetik olabilir. Eğer bu sebeplerden biriyse bu tarz yöntemlerin yararı olmayacaktır. Bu tür dişlerin klinik bir şekilde temizlenmesi gerekir. Ama kahveden, çaydan ya da sigaradan dolayı sararan dişlere vereceğimiz tarif faydalı olacaktır.

Karbonatlı Diş Macunu Tarifi

Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler sadece limon ve karbonattır. 1 çay kaşığı kadar karbonatın içine limon suyunu ilave ediniz. Kullandığınız limonun taze olması daha iyi olacaktır. Karıştırdığınız karbonat ve limon iyice köpürecektir. Elinize bir parça pamuk alarak, karışıma batırın. Bunu dişlerinizde sararma olan yerlere sürün. Daha sonra 1 dakika kadar bekletiniz ve beklettiğiniz karışımı diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Bu yaptığınız işlem dişlerdeki asidin çıkarılması için iyi olacaktır. Daha sonra ağzınızı temiz suyla iyice çalkalayın. Dişlerinizdeki beyazlatma dikkat çekici bir şekilde fark edilecektir. Bu yöntemi haftada bir uygulamanız diş mineralleri için daha iyi olacaktır.

Uzman Görüşü

Bu konuda bize ulaşan bir Uzman Doktor aşağıdaki ifadeleri kullanmıştır:

"Bu tarifi kesinlikle uygulamayın diye siz okuyucuları uyarmak istiyorum. Limon kuvvetli asidik özelliği olan bir bitki. Dişlerdeki diş aşınmalarının ve diş çürüklerinin sebebi de asittir. Karbonatın tozunda da dişlerin aşınmasına neden olabilecek iri taneli partiküller vardır. Her iki malzeme karıştırılıp kullanıldığında (özellikle uzun bir süre kullanılırsa) diş minesini aşındırarak dentin dokusunun açığa çıkmasına sebep olarak hem dişlerin daha sarı görünmesine (Çünkü dentin sarı renklidir) hem de diş minesi aşındığı için dentin hassasiyetine neden olmaktadır."

Alternatif Doğal Beyazlatma Yöntemleri

Karbonat ve limon karışımı dışında dişlerinizi doğal yöntemlerle beyazlatmak için başka alternatifler de bulunmaktadır:

  • Hindistancevizi Yağı: Antimikrobiyal özellikleri sayesinde ağız sağlığını destekler.
  • Çilek ve Karbonat: Çilek, doğal bir beyazlatıcı olan malik asit içerir.
  • Elma Sirkesi: Diş lekelerini gidermekte etkili olabilir, ancak dikkatli kullanılması gerekir.

Bu doğal yöntemler de dikkatli kullanılmalı ve herhangi bir hassasiyet durumunda derhal bırakılmalıdır. Diş beyazlatma işlemlerinde en güvenilir yol, diş hekiminizden profesyonel yardım almaktır.

Karbonatlı Diş Macunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Macun Tarifi ve Malzemeleri

Macun Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parodontax Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Parodontax Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sidra Macun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sidra Macun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

LR Diş Macunu Özellikleri

LR Diş Macunu Özellikleri

Macun Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Macun Çeşitleri Türleri ve Özellikleri