Sivilceye Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Sivilceye Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sivilceye Diş Macunu

Verilecek olan benzersiz tarifi yaparak aknelere kolay bir şekilde veda edilebilir. Günümüzde ise tüm kadınlar ve erkekler temiz ve pürüzsüz ciltlere sahip olmak için oldukça fazla uğraşır. Sivilceler ise kir, sebum, yağ, açık gözenekler, makyaj artığı ve kozmetik ürünler gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelir. Bazen enfeksiyon da yüzde sivilce çıkmasına sebep olabilir. Diş macunu ve karbonat kullanmak da bu yöntemlerden bazılarıdır.

Diş Macunu Seçimi

Diş fırçalamak için kullanılan normal beyaz macunlar veya jel macunlar şeklinde birçok diş macunu ürünü marketlerde yer almaktadır. Fakat eğer diş macununu sivilce tedavisi için kullanacaksanız, normal beyaz bir diş macunu kullanmalısınız. Çünkü beyaz macunların içinde bulunan maddeler jel macunların içindekilere nazaran daha kolay bir şekilde tespit edilebilen ve bilinen maddelerdir. Diş macununu uygulamadan önce ellerin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Bu mutlaka yapılması gereken bir adımdır; çünkü ellerde bilinmeyen bakteriler sivilceleri azdırabilir.

Uygulama Yöntemi

Yüz kaliteli bir yüz temizleyicisiyle düzgün bir şekilde temizlenir. Yağlı bir cilt mi yoksa karma bir cilt mi olduğunu öğrendikten sonra buna uygun bir yüz temizleyicisi kullanılmalıdır. En iyi uygulama eldiven kullanmak veya uygulamayı sünger vasıtasıyla yapmaktır. Kullanılan süngerin de temiz olduğundan emin olunmalıdır çünkü süngerlerin içerisinde de birçok mikrop yer almaktadır. Küçük bir miktar diş macunu süngere veya eldivene konulmalı, ardından ince bir tabaka şeklinde ve sivilcenin çevresini dairesel olarak kaplayacak biçimde problemli bölgeye uygulanmalıdır.

Bekleme Süresi ve Temizleme

Diş macununun kuruması beklenmelidir. Birkaç saat veya gece boyu beklenilebilir. Ne kadar beklenileceği tamamen kişinin cilt tipine ve sivilcelerin ne kadar kötü durumda olduğuna bağlıdır. Diş macunu temiz bir sünger yardımı ile, sivilceyi patlatmayacak biçimde temizlenmelidir. Diş macununun sivilceyi kurutup sivilcenin boyutunu küçülttüğü fark edilebilir. Sivilceler sıkıldığında daha kolay bir şekilde iyileşecekleri düşünülür. Aslında yapılan bu durum, durumu daha da kötüleştirmekten başka işe yaramaz. Sivilceler kanar ve yüzde izler bırakır. Bundan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Öneriler

Yüzde sivilce bulunuyor ise oldukça dikkatli olunmalıdır, sivilceye sık sık dokunulmamalıdır. Gün içerisinde her saat yüz yalnızca su ile yıkanarak yüzde bulunan fazla yağdan kurtulmalıdır. Kişiye uygun ve kaliteli bir yüz temizleyicisi ile yüz günde iki kez yıkanmalıdır. Dışarıdan eve gelindiği zaman yüzde biriken kirden arınmak için hemen yüz yıkanmalıdır. Bu tavsiyelerin hepsi sivilceye meyilli cilt tipleri için öneriden ziyade zorunluluktur. Eğer bu tavsiyeleri cilt bakımı rutinine eklenir ise sonuçlarından oldukça memnun kalınır.

Karbonat ve Diş Macunu Kullanımı

Karbonat ve diş macunu kullanarak sivilcelerden kurtulmanın yolları ise kaliteli bir diş macununa ve karbonata ihtiyaç duyar. Öncelikle yüz, bilinen bir markanın yağsız sabunu veya yüz temizleme jeli ile yıkanmalıdır. Daha sonra eşit oranda diş macunu ve karbonat alınmalı ve iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Karışım, yüzde aknenin bulunduğu yere dairesel hareketlerle uygulanır. Bir gece bu şekilde bekletilir ve sabah yüz soğuk su ile durulanır. Bu işlemi cilt tamamen temiz olana kadar düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Uygulamalardan önce buz veya buhar uygulamasıyla daha verimli sonuçlar elde edilebilir. Eğer cilt hassas bir yapıda ise alerjik olup olmadığınızı test etmek için küçük bir miktar diş macununu yüzde küçük bir alana uygulayıp herhangi bir kaşıntı veya kızarıklık olup olmadığına bakılır. Eğer böyle bir durum bulunuyorsa diş macunu kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tunçkan

07 Mayıs 2024 Salı

Merhaba ben diş macununu ilk kez duydum ben genelde sivilcelerime soğan suyu sürüp yatıyorum kurutuyor diyebilirim. Ama süper bir etki görmedim. Bir de diş macununu deneyeceğim en azından soğan kokusundan kurtulmuş olurum. Ancak diş macunu ciltte alerji yapar mı merak ettim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tunçkan, diş macunu sivilceleri kurutmaya yardımcı olabilir, ancak içeriğinde bulunan bazı maddeler cildinde tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle hassas bir cildin varsa dikkatli olmalısın. Önce küçük bir bölgede deneme yaparak cildinin tepkisini gözlemlemeni öneririm. Ayrıca, uzun vadede cilt problemlerini çözmek için bir dermatologa danışmak en iyisi olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ahşap Macunu Nasıl Uygulanır

Ahşap Macunu Nasıl Uygulanır

Haber Bülteni